Home | Vragen over bridge | Doublet op hun volgbod na partners Multi/Muiderberg: straf of informatief?
Doublet op hun volgbod na partners Multi/Muiderberg: straf of informatief?
zaterdag 07 augustus 2010 07:00

Beste Peter en Ed,

Is een doublet op een volgbod van de tegenstander straf of informatief? Ik bedoel niet de 'negatief-doublet-situatie', noch de situatie na een 1/2SA-opening maar:

WestNoordOostZuid

212doublet

1 Muiderberg: vijfkaart harten, vierkaart of langer in een lage kleur, 6-9-punten

Als het doublet informatief is, moet noord dan nu zijn lage kleur bieden of indien hij relatief sterk is, een sprongbod doen?

Dan deze situatie:

WestNoordOostZuid

213doublet

1 Multi: meestal zwakke twee in een hoge kleur (zeskaart, 6-9/10 punten); anders een sterke hand

Als het doublet informatief is, moet noord dan nu met 10 punten en een zeskaart hoog een sprongbod doen of niet?

Of is dit allemaal onzin en is een doublet in de Muiderberg- of Multisituatie gewoon voor straf?

Fred Titulaer

Antwoord Ed Hoogenkamp (Zuid)

Beste Fred,

Laat ik kort zijn: ja, dit zijn allemaal strafdoubletten. Als partner zwak opent, is het niet zinvol nog dingen van hem te vragen middels een informatiedoublet. Dat doublet is dus steenhard straf.

Maar wel een paar opmerkingen. Spreek iets af als er gevolgd wordt in een hoge kleur op jullie Multi-opening:
1. Doublet kan betekenen: 'die kleur heb ik, je moet passen'. Dat is dus een 100% strafdoublet.
2. Maar doublet kan ook betekenen: 'Ik heb punten; pas als jij die kleur hebt.' Je weet immers niet welke hoge kleur je partner heeft.
Je moet kiezen tussen een van deze twee 'strafdoubletten'. Ik prefereer de eerste afspraak, maar velen de tweede.

Spreek verder af dat je met 2SA zowel op Muiderberg als Multi nog steeds kunt vragen naar verdeling (als dat bod nog beschikbaar is natuurlijk)

Extra afspraak: als je tegen Peter speelt, speel je altijd strafdoubletten. De situatie is niet belangrijk: altijd straf.

Un saludo desde Barcelona

Antwoord Peter van der Linden (Noord)

Beste  Fred,

Wat dit doublet betreft:

WestNoordOostZuid

212doublet
1 Muiderberg:

...ben ik het helemaal met Ed eens: straf! Als je dit niet als strafdoublet speelt, gooi je een groot voordeel van de Muiderberg weg.

Dan over het doublet na 'een' volgbod op partners Multi. Ed heeft het over een volgbod in een hoge kleur. Maar dat vroeg je niet. Jij vraagt naar dit doublet:

WestNoordOostZuid

213/doublet

1 Multi

(We nemen aan dat 3 natuurlijk is. Ik heb 3 er maar bijgezet, daarvoor geldt hetzelfde.)
Er zijn twee vrij gebruikelijke manieren om dit aan te pakken:

1. 'Bied je kleur, ik wil weten welke het is.' Noord springt niet als hij een maximum heeft.
Ondanks het ontegenzeggelijke nadeel dat je zo geen strafdoublet ter beschikking hebt, is dit toch een nuttige afspraak. Je hebt namelijk vaak wel wat punten en wilt dan bijvoorbeeld de deelscore bevechten, of zelfs een manche bieden als partner de 'goede' hoge kleur heeft. Merk op dat je geen 2SA-bod ter beschikking hebt (Ed noemt dat wel maar geeft geen antwoord over wat je dan moet doen om achter partners hoge kleur te komen, terwijl je vraag toch echt over deze situatie ging. Ach ja, hij was toe aan zijn siësta en was van plan je vraag mañana nog eens te bekijken...).
Als zuid in plaats van te doubleren 3/ biedt, is dat zijn eigen lange kleur, hij verwacht geen 'correctie' naar noords kleur. Gebruikelijk is dit bod als inviterend voor de manche te spelen (geloof ik...).

2. Het doublet is straf.
In dat geval heb je een methode nodig om achter partners kleur te komen. Zoals gezegd, heel vaak wil je immers toch meedoen aan het biedgevecht. De meeste paren die het doublet als straf spelen, spelen daarom een 3/-bod van zuid nu als pass or correct, net als direct na partners 2-opening en een pas van oost.
Na 3 van zuid moet noord dan dus:
- Of passen (met een zeskaart harten)
- Of 3 bieden (met een zeskaart schoppen), waarna zuid past of naar 4 verhoogt
En na 3 moet noord dan dus:
- Of passen (met een zeskaart schoppen)
- Of 4 bieden (met een zeskaart harten), waarna zuid (die kennelijk meer hartens dan schoppen heeft!) past.
Een nadeel van deze methode is dat zuid geen eigen hoge kleur op drieniveau kan bieden.

Omdat Ed het geval heeft aangeroerd (hoewel jij er niet om vroeg) toch nog iets over deze situatie:

WestNoordOostZuid

212/doublet

1 Multi

Ook hier zijn er twee gangbare methodes:

3. Het doublet vraagt partner zijn kleur duidelijk te maken. Noord biedt dus zijn kleur (ook met een maximum zonder sprong) maar past als oost die kleur gevolgd heeft (niet waarschijnlijk maar het komt wel eens voor en als NZ dan geen goede afspraken hebben, kunnen er heel rare dingen gebeuren — zoals zuid die na 2 van oost 4 biedt in de aanname dat noord schoppens heeft, terwijl die hartens heeft, waarin oost op een mottig vijfkaartje heeft gevolgd...). Dit is Eds methode 2.
2SA behoudt dan zijn gebruikelijke betekenis.
Met 3♣/ geeft zuid nu een eigen kleur aan. Wat 3/ (niet oosts kleur) van zuid nu zou moeten betekenen, weet ik niet. Voor die biedingen zou je iets conventioneels kunnen afspreken.

4. Een doublet is keihard voor straf.
Met 2SA (gewone betekenis, alsof oost gepast heeft) kun je achter partners kleur komen (wel jammer als oost noords kleur blijkt te hebben geprikt maar die kans is als gezegd erg klein).
Als zuid 3/biedt (niet oosts kleur), betekent dat: 'Ik neem aan dat dit jouw kleur is, ik wil dit contract spelen.' Zo kun je de deelscore betwisten. (Als oost noords kleur geprikt heeft, is dat 'jammer maar helaas'...)
Dit is zinvol omdat je na 2SA te hoog kunt komen: als partner dan een maximum aangeeft, is de situatie mancheforcing. Zuid kan 2SA dus niet gebruiken als hij alleen de deelscore wil betwisten. Daarom gebruikt hij dat 'prikbodje' van drie in de andere hoge kleur (niet die van oost).

Overigens heeft Ed gelijk dat het meestal winnend is alleen strafdoubletten tegen mij te spelen. Mits ik met hem speel natuurlijk, dán is er alle kans op een uit de hand gelopen bieding.

En hils fra Orkanger
 

Aanraders

Gruwelfeuilleton
Reinout Hoefer maakt per ronde van de e-mail Biedbeker een uitgebreid verslag voor de deelnemers van zijn bridgeclub VIVA. Biedverlopen die 'gruwelijk' mis gaan, maar wél leiden naar de tien!
Lees de verhalen hier...
Bridgeles van Ed Hoogenkamp
Advertentie