Home | Vragen over bridge | Openen in de vierde hand?
Openen in de vierde hand?
maandag 30 november 2009 07:00

Beste Ed en Peter,

Zoudt u als zuid openen, kwetsbaar tegen niet, in de vierde hand, met

 W/NZ 
 6 4 3 
 H V 6 3 2 
 7 4 
 A V 5 

Ik paste met de gedachte: 'Anders komen zij in een schoppencontract.'
Het was een slechte voor ons, de tegenpartij zou inderdaad in een schoppencontract zijn gekomen maar dan wel in een te hoog schoppencontract! Graag uw gewaardeerde oordeel.
Iedere dag bekijk ik uw site en doe de puzzel.
Dan nog een prangende vraag: 'Hoe studeer je thuis alleen het beste bridge als 1ste klas speler?'

Catharina de Jong,

Antwoord Ed Hoogenkamp (Zuid)

Beste Catharina,

Ik begrijp de redenering die leidde tot je pas heel goed. De tegenpartij zal met schoppenlengte het gevecht om de deelscore vaak winnen. Daarom zal nul punten van een rondpas vaak beter scoren dan wanneer je de bieding opent om vervolgens te constateren dat de tegenpartij een plusscore haalt. Beoordeel je actie niet op dit ene spel maar op de lange termijn. Ik denk dat je vaker goed dan slecht zal scoren.

Voor wat betreft thuis studeren:
- veel spelen, bijvoorbeeld op stepbridge (www.stepbridge.nl)
- veel puzzels oplossen maar dat doe je al :-)
- veel lezen over bridge
- en goed luisteren naar Peter!

Un saludo, groeten uit Barcelona

Antwoord Peter van der Linden (Noord)

Beste Catharina,

Ik ben het geheel met Ed eens (hoe kan ik ook anders nu hij zulke verstandige dingen zegt, zie vooral bij zijn laatste aandachtsstreepje): je pas is goed omdat hij op den duur (!) winnend is. Deze keer niet, pech gehad.
Als je van regeltjes houdt (weliswaar moet je bridge niet geheel in regeltjes proberen te vangen maar soms zijn ze wel handig omdat ze houvast geven): er bestaat een regel, advies, voor openen in de vierde hand: Open als je aantal punten en je aantal schoppens samen vijftien of meer bedraagt; pas als die som veertien of minder is. De Regel van Vijftien ja.
Met verstand gebruiken natuurlijk: als je in jouw hand een klaveren of ruiten door een harten vervangt, zou ik 1 openen, Regel van Vijftien of niet. Of, beter nog als je dat speelt: een 'Zwakke' Twee (in de vierde hand is die niet echt zwak!) of Multi.
Maar met de gegeven hand (geen extreme verdeling) zou ik de regel volgen en passen. Zie jouw pas dus maar als een geval van 'Operatie geslaagd, patiënt overleden.'

En over dat thuis studeren: naast wat Ed schrijft, zou ik zeggen 'Lees bridgeboeken.' Goede auteurs qua educatie zijn:
- Mike Lawrence (Engels)
- H. W Kelsey (Engels; briljant wat betreft afspel en tegenspel voor enigszins tot vergevorderden maar alleen voor het afspel, het bieden is verouderd)
- Berry Westra (Nederlands).
- En toch maar: onze eigen Ed!
Klik ook eens op onze boekenrubriek voor meer ideeën.

En hils, groeten uit Orkanger

 

Aanraders

Heeft u vragen over bridge?
Stel ze in onze vragenrubriek NZ. U krijgt meteen antwoord van Ed. Ook voor arbitragevragen!
Bridgeles van Ed Hoogenkamp
bridge boeken, bridgematerialen, bridgecadeaus