Home | Vragen over bridge | Mag dat?
Mag dat?
zaterdag 04 februari 2012 07:00

Ed en Marijke beantwoorden al uw bridgevragen 

Beste Ed en Marijke,

Noord opent 1. Heeft 13/14 punten. Verdeling 5 ruiten, 4 klaveren, A en 3 kleine Schoppen. Oost past. Zuid past West doublet (informatie).
Noord 3♣. Oost past (8 punten, te zwak om hieroverheen te bieden) Zuid past. West biedt 3♥.

Na het spelen ontstaat een gesprek over de sprong van Noord. Mag je springen met 13/14 punten?
Commentaar van Noord : mijn man past vaak met meer dan 6 punten, dus ik ben maar door gaan bieden.
Volgende spel, Zuid opent 1 en in de herbieding springt hij naar 3. Als de kaarten opengaan blijkt hij 13 punten te hebben, de rest van de kaarten mooi verdeeld over de kleuren. Mag je dan zomaar springen naar 3?
Dit paar speelt al meer dan 15 jaar op de club. Meerdere tegenspelers klagen over hun manier van bieden.

Bij voorbaat dank,

Frida Timmer

Antwoord Ed Hoogenkamp

Beste Frida,

voor ik inhoudelijk op je vraag inga eerst een reactie van onze eigen arbiter, Martin Sinot:

-------------------------------------------------------------------

Als arbiter kan ik alleen maar heel kort zijn: ja, dat mag. Je mag bieden wat je wilt, zolang óf partner van niets weet, óf je de afspraak aan de tegenpartij uitlegt. U doelt er natuurlijk op dat het op zijn zachtst gezegd vrij ongewoon is om met zulke handen zo te bieden. Dat vind je ook vast niet in een boekje terug. Maar de arbiter heeft hier geen bezwaar tegen, zolang maar voldaan is aan de regel dat de afspraak aan de tegenpartij moet worden uitgelegd, door de partner van degene die het bod doet (want als dit paar al zo lang zo biedt, dan is er sprake van een afspraak). Of het ook verstandig is om zo te bieden, moet u niet aan mij vragen, maar aan Ed en Marijke. Maar verboden is het dus niet.

Met vriendelijke groet
--
Martin Sinot

------------------------------------------------------------------

Zo, dat wat betreft de arbitrale kant. Het mag dus, mits het (elke keer) duidelijk wordt uitgelegd. Wat de bridgetechnische kant betreft wil ik allereerst een onderscheid maken tussen het eerste en tweede voorbeeld dat je geeft. In het eerste geval is de sprong erg riskant omdat partner gepast heeft op de opening. (in het tweede geval is dat niet duidelijk).  3 zal dus ook wel eens helemaal verkeerd uitpakken. Ik zou zeggen: kijk als eerste optie altijd of je zo'n sprong voor straf kunt doubleren.

(Doe ik ook altijd als ik tegen Marijke speel)

Het is altijd vervelend om tegen sterk afwijkende biedvarianten te spelen omdat je standaard aanpak niet altijd werkt. Misschien moet je bijvoorbeeld de bieding wel helemaal niet heropenen in de vierde hand als die meneer regelmatig past met meer dan zes punten mee. De openaar heeft immers ook wel eens 19 punten en dan missen ze gewoon een manche als de vierde hand ook past. Aan de andere kant wéet je dat natuurlijk niet.
Erg lastig allemaal.

Misschien heeft Marijke advies?

Saludos desde España.

 

Antwoord Marijke van der Pas

Beste Frida,

Waarom zou je klagen? Kennelijk snappen ze niet veel van de biedtechniek of proberen ze met grof geweld iedereen uit de bieding te drukken. Probeer ze eens gevoelig gedoubleerd down te spelen. Ze hebben wel eens 13 tegenover 2 punten en dan is spelen op drieniveau geen pretje. Als je partner een informatiedoublet geeft en je hebt zelf acht punten, kan een straf/puntendoublet wel wat opleveren. Je partner belooft met zijn doublet iets in klaveren en als je er ook een paar hebt is het bingo.

Wat was het resultaat op het tweede spel? Was 3 precies het goede contract? Ik kan me niet voorstellen dat dat al dat gerommel in het bieden altijd maar goed uitpakt. Je kunt niet klagen als ze af en toe een aardig resultaat halen met zelfmoordpogingen.

Ik ga er pas moeite mee krijgen als dat paar altijd op zijn pootjes terecht komt met een rare manier van bieden. Misschien weten ze dan meer van elkaar dan zou moeten.

Groeten uit Utrecht

 

Aanraders

Heeft u vragen over bridge?
Stel ze in onze vragenrubriek NZ. U krijgt meteen antwoord van Ed. Ook voor arbitragevragen!
Bridgeles van Ed Hoogenkamp
Advertentie