Home | Sjoert Brink | Avonturen van een profbridger 18: Eindelijk weer bridgen
Avonturen van een profbridger 18: Eindelijk weer bridgen
woensdag 31 maart 2010 07:00

Sjoert

Na bijna twee maanden waarin ik geen toernooi gespeeld had, mocht ik dan eindelijk weer aan de bak. De finale van het Witte Huis Topcircuit. Ik had er veel zin in want ik had het gevoel dat we het toernooi gingen winnen.

Vol goede moed namen Bas en ik dus plaats. Maar al snel kregen we het idee dat het niet ons toernooi zou worden. Dat gevoel over het winnen van het toernooi was kennelijk inbeelding geweest.

Kijk maar eens naar ons bieden op dit spel:

(spel gedraaid voor het gemak van de lezer)

W/NZA 8 
 A H V 10 9
B 10 5 3
V 8
V B 9 7 5 3windroos10 4
7 4B 2
A V 8 67 4 2
4H B 9 5 3 2
 H 6 2 
8 6 5 3
H 9
A 10 7 6

WestNoordOostZuid

Sjoert
Bas
212pas2SA2
pas3SApas
pas
pas   

1 Multi: meestal zwakke twee in een hoge kleur
2 Forcing (!)

Bas dacht dat het contract beter in zijn hand kon zitten, dan was zijn H beschermd. Via 2SA wilde hij horen of 3SA mij ook wat leek.
West kwam uit met V en Bas wist hoe hij moest spelen. Hij dook en na het schoppenvervolg hoopte hij dat west maar één ruitenhonneur had (west zou dan wel zijn schoppenkleur vrij kunnen spelen maar niet meer aan slag komen om die kleur op te kunnen rapen).
Toen west echter beide ruitenhonneurs bleek te hebben, was Bas twee down.
Uiteraard is 'gewoon' 4 een beter contract (het is hier dicht: noord verliest alleen een klaveren en twee ruitens). Maar pech, tja dat is het toch wel.

Niet veel later lieten kregen Bas en ik de prijs voor het beste contract.

N/NZH 10
 
 V 9 7 4
H 8 2
H V B 4
  windroos  
    
 A 9 3
 
A 6 2
A V B 9
A 9 5

In welk contract zou u het liefste willen zitten?
Juist ja, niet in 6SA (waar alle andere NZ-paren inzaten) maar in 6, de 4-3 fit.
In dat contract heeft zuid (de hand met de langste troefkleur) drie verliezers: twee hartens en een schoppen. Een hartenverliezer kan weg (na troeftrekken) op de vierde klaveren en de leider kan de schoppenverliezer troeven in de dummy. (Dat moet wel voor het trekken van alle troeven maar het risico dat oost af/overtroeft is gering: één op tien. En de kans dat de ruitenkleur 5-1 zit − het andere risico − is maar één op zeven. De maakkans van 6 is dus tegen de 80% -Red. Bridgevaria).
Veel kansrijker dus dan 6SA, daarin is de leider afhankelijk van het goedzitten (bij west) van H.
Via een ingewikkeld biedverloop boden wij dan ook 6. Helaas zat het spel zo:

N/NZH 10
 
 V 9 7 4
H 8 2
H V B 4
V 7 6 5
windroosB 8 4 2
H 10 5 3
B 8
3
10 7 6 5 4
10 8 7 6
3 2
 A 9 3
 
A 6 2
A V B 9
A 9 5

De ruitenkleur 5-1 bij de buren − dus wij down in 6 − en H bij west − dus 6SA aan de andere tafels gemaakt. Wij gaan als enige down; dit soort dingen is zo oneerlijk. Onrecht, ik kan er slecht tegen.

In de voorronde van de Meesterklasse viertallen kwam een soortgelijk spel voor:

N/NZV B 4
 
 H V 6 4
4 2
B 9 5 2
9 8 7 3
windroos6 5
8 2
A 10 9 5 3
8 7 6 5
B 10 3
7 6 3
V 10 4
 A H 10 2
 
B 7
A H V 9
A H 8

Het hele veld zat in 6SA.
Bas en ik boden 6. Ik ging down toen H, waarop ik 8 weggooide, werd getroefd. (Dat moest voor het troeftrekken, omdat OW anders A een keer zouden ophouden, waardoor de tweede hartenslag in dummy onbereikbaar zou zijn. 6 is zo'n goed contract omdat de leider 9 in dummy kan troeven. Zolang de hartenkleur maar 4-3 zit en de ruitenkleur niet slechter dan 5-2, is dat slem gemaakt, -Red. Bridgevaria).
Het veel minder kansrijke 6SA werd alleen maar gehaald omdat B10 naar beneden kwamen (de andere, ook kleine, kans was dat V sec of tweede was gevallen; zelfs als één tegenstander lengte in beide lage kleuren had gehad, zou een dwang niet lukken door gebrek aan entrees in dummy − mits oost A een keer ophoudt, -Red. Bridgevaria).

Eric Laurant (de manager van Team Oranje) gaf een goed advies: 'Bied gewoon nooit meer slem in een 4-3 fit.'

 

Aanraders

Heeft u vragen over bridge?
Stel ze in onze vragenrubriek NZ. U krijgt meteen antwoord van Ed. Ook voor arbitragevragen!

Brink Bridge Promotions

On the Brink of successful bridge

• verzorgt clinics voor bridgeclubs
• uw bridgepartner op internet, clubavonden en toernooien
• geeft systeemtrainingen (voor beginners en gevorderden)
• schrijft analyses voor gedupliceerde spellen
• geeft u de mogelijkheid om het Nederlands team uit te dagen (StepBridge)

Voor meer informatie en een prijsindicatie kunt u contact opnemen via:

Sjoert Brink
(lid team Oranje)
sjoert81@yahoo.com
06 269 88 262