Home | Gastauteur | Simon de Wijs (3): Moskoud (2,slot)
Simon de Wijs (3): Moskoud (2,slot)
maandag 07 maart 2011 07:00

Simon de Wijs

Simon de Wijs vertelt over zijn avonturen in het professionele bridgecircuit. Dit is het tweede deel van Moskoud, een verslag van zijn deelname aan een sterk bezet top 16 toernooi in Moskou waar de temperatuur schommelde tussen de -20 en -30 graden. (Gisteren publiceerden we deel 1)

Na een nacht slapen begonnen we met frisse moed aan de tweede van in totaal drie dagen. Naast ons in de bus zat Gus Hansen, een beroemde pokerspeler. Gekleed in niets meer dan een openvallend overhemdje maakte hij een stoere indruk. In Denemarken is het blijkbaar ook af en toe behoorlijk koud. Gevraagd naar zijn mening over bridge, verklaarde hij dat er meer gepsyched moet worden. Je hebt immers slechts een partner en twee tegenstanders. Het heeft wel iets verfrissends zo’n instelling, hoewel die zich moeilijk verhoudt tot de spelregels. Veel psychen leidt er namelijk onherroepelijk toe dat je partner dat eerder door heeft dan de tegenstanders. Anyway, ik denk dat we nog wel meer van hem horen, de komende tijd. In dit toernooi speelde hij in de B-groep en ging uiteindelijk ten onder aan een overdaad aan wodka naar eigen zeggen.

Het bridgen wilde voor ons niet echt lekker gaan, deze dag. We bleven een beetje onderaan bungelen en kwamen niet echt van de grond. Tegen Lauria-Versace boekten we een kleine nederlaag. Wel een interessante 4 om af te spelen.
(Het spel is gedraaid voor het gemak van de lezer)

 

N/OW 10 7 5 
  A H
 A H 10 7 6 5 3
 3
 A Bwindroos V 3 2
 B 8 7 5 3 2 V 4
 2 B 9 4
 B 7 6 2 A 10 9 5 4
  H 9 8 6 4 
 10 9 6
 V 8
 H V 8

Tegen 4 in zuid startte Versace zijn singleton ruiten. Lauria gooide zijn laagste ruiten (Een kleurpreferentiesignaal: laagste ruiten = laagste kleur: klaveren) zodat Bauke het idee had dat klaverenaas rechts zat. Hij speelde schoppen op naar de….?

Het lijkt een beetje fifty-fifty of je nu de heer of een kleintje moet leggen.

De heer is goed als Versace Vx, Bx, of VB heeft. Met Ax voor had Lauria op kunnen stappen en zijn partner twee introevers geven, dus die verdeling is een stuk minder kansrijk.

Een kleine schoppen leggen wint als Versace Ax, AB, AV heeft. Die laatste is niet zo waarschijnlijk, want daarmee ga je niet zo snel op zoek naar introevers. Het toernooi liep niet zo lekker en het verbaasde me dus niet dat Bauke zeer redelijk de heer legde en dat dat fout was.
Bas deed de schoppens wel goed maar verslikte zich op een atypische manier verderop. Hij kon claimen op een bepaald moment, maar moest daarvoor een hoge klaveren aftroeven om op de ruiten een verliezende harten weg te gooien. Hij troefde echter meteen de verliezende harten en ging door de grond toen die overgetroefd werd.
Sjoert: ´jammer dat je V had, zonder die kaart had je het makkelijk gehaald.´
Van beide paren dus geen lekker dagje, dat voor ons nog wel met een behoorlijk lichtpuntje eindigde.

Tegen angstgegner Brogeland boden we het volgende spel.

Z/OW H 2 
  10 8 5 4 3
 V 5
 A H V 10
 V 9 7 6 5windroos B 10 8
 V B 6 7
 B 9 3 8 7 2
 8 5 B 9 7 4 3 2
  A 4 3 
 A H 9 2
 A H 10 6 4
 6

WestNoordOostZuid
BrogelandSimonSaelsemindeBauke
---11
pas12pas1SA®
pas23pas2®
pas34pas3®
pas3SA5pas4®
pas46pas4®
pas47pas4SA®
pas58pas7SA
paspaspas 

® Relay, vraagbieding

1 16+, elke verdeling

2 4+, mancheforcing

3 Natuurlijk

4 2-5-2-4 verdeling

5 4 controles (Aas = 2 controles, Heer = 1 controle)

6 óf ontkent A/H, óf toont A,H en V.(alledrie dus)

7 óf ontkent A/H, óf toont A,H en V.(alledrie dus)

8 Uitleg

Bauke wist nu dus mijn hele hand, maar ik had er bijvoorbeeld nog B bij kunnen hebben (of B/V).
Het blijft ´touch and go´, maar ik vond het erg leuk dat hij ervoor ging.

De uitkomst was klaveren, gepakt met de aas. Nu incasseerde Bauke twee hartens en toen die niet rond zaten stak hij over naar V en incasseerde de overige klaverhonneurs. West bekende op de derde niet, dus de verleiding om in ruiten te snijden viel weg. (Simon bedoelt dat nu de leider weet dat oost lengte in klaveren heeft, de kans dat hij ook lengte in ruiten heeft erg klein is geworden en dat dus snijden op boer vierde in oost geen optie meer is. Red.
Hij speelde de ruitens van boven en had toen die rond zaten een dubbele dwang. Links moest zijn schoppens weggooien om zijn hoge harten te bewaren. Rechts kwam daarna in dwang tussen zijn B en zijn schoppens. Zo waren we de enigen die groot slam boden en maakten.

Overigens is er nog een zeer interessant punt in de verdediging. Als Brogeland de eerste hartenronde een hartenplaatje ondergooit, dan wordt een andere speelwijze voor Bauke aantrekkelijk: de show-up squeeze tegen oost. Hij casht dan alle ruitens en klavers en oost moet dan B bewaren zodat de leider dan weet of hij de hartens moet slaan/snijden. Als Bauke daarop overstapt (en dat lijkt waarschijnlijk) dan gaat hij nu down omdat de hartens opeens 3-1 de andere kant op zitten en de dwang dan niet meer werkt.

Zimmerman tegen Versace in de bus terug: ´Mooi toch dat ik Fantoni-Nunes heb weggekocht voor Monaco,(Dit Italiaanse toppaar gaat voor Monaco het komende WK viertallen spelen. Red.) dan hebben jullie weer een concurrent minder voor het Italiaanse team?´
Versace: ´Oh ja? Ik dacht dat ze zelf weggingen omdat ze inzagen dat emigreren kansrijker was dan Lauria-Versace uit een team proberen te spelen.´
Dit alles met een knipoog natuurlijk, hoewel ik denk dat ze het eigenlijk allebei wel meenden.

De laatste dag ging bij ons wel redelijk, maar vanuit de positie waar wij stonden was er weinig eer te behalen. Bas en Sjoert hadden nog wel een zeer reële kans op een geldprijs, maar hadden duidelijk niet hun dag zodat ze uiteindelijk zelfs in de min zakten. Het volgende spel bewees dat ze in de hoek zaten waar de klappen vielen.

Bas moest als west uit tegen 6SA.

Z/Allen 8 4 
  V 5
 A H B 10 3 2
 B 5 4
 H B 10windroos V 9 6 3
 7 4 10 9 8 6 2
 8 5 4 V 9
 V 10 7 3 2 9 8
  A 7 5 2 
 A H B 3
 7 6
 A H 6

Zuid had een sterke evenwichtige hand getoond en noord had eenmaal zijn ruitens geboden.
Bas zocht een middenweg tussen agressie en veiligheid en probeerde een klavertje.

Mis, de enige downstart was een heel agressieve schoppenuitkomst. Ik kreeg hetzelfde uitkomstprobleem tegen 4SA, wat wel een hoop uitmaakt. Ik startte wel met schoppen, aangesignaleerd door Bauke en gedoken door de leider.
Nu vervolgde ik op de automatische piloot met H en miste zo een mooie kans.
De leider dook en pakte de derde schoppen. Hij wist nu dat Bauke de vierde schoppen had en sloeg de ruitens dus om zo de kans te minimaliseren dat Bauke aan slag kwam.

Ik had met een zeer onnatuurlijke 10 moeten vervolgen. Als de leider die weer duikt en ik speel H na waar Bauke de vrouw ondergooit, dan taxeert de leider de schoppens andersom en zal proberen mij van slag te houden door de ruitens te snijden. Bauke wint dan de vrouw en incasseert een surprise schoppen.

Een mooi spel dat de geest van het weekend goed symboliseert: een gemiste kans.

(Gisteren deel een van Moskoud)

 

Aanraders

De Biedwedstrijd

Gebaseerd op Ed Hoogenkamps populaire serie De Biedbeker in het blad Bridge:

CD ROM de Biedwedstrijd - verbeter uw bieden
- ruim 450 oefenspellen
- vergelijk uw bieden met dat van uw partner en zoek de verschillen!

€19,95 in de webshop