Home | Ed Hoogenkamp | 'Andere' biedsystemen
'Andere' biedsystemen
dinsdag 10 maart 2009 19:43

Ed HoogenkampSommige toernooitijgers hadden er tot een aantal jaren geleden een handje van hun tegenstanders te overvallen met conventies of conventionele systemen waartegen die zich niet konden verdedigen. Althans niet zonder grondige voorbereiding (maar hoe kun je dat als je misschien drie spellen tegen zulke paren speelt?).
Het is dan ook volkomen terecht dat zulke conventies/systemen niet zijn toegestaan op open paren toernooien zoals bijvoorbeeld kroegendrives.

Wie toch wat 'legaal avontuur' in het bieden wil brengen, kan ik twee systemen uit mijn jeugd aanraden voor zulke drives.

 

1 Het systeem van de tegenpartij.
Dit speelden mijn partner en ik op ‘Interpolisjes’, voorronden van het Open Nederlands Parenkampioenschap (destijds gesponsord door Interpolis). We kwamen aan tafel, namen vriendelijk de systeemkaarten van de tegenpartij in ontvangst en gingen die intensief bestuderen. Natuurlijk viel er dan een korte, afwachtende pauze waarna een tegenstander meestal onze sysyeemkaarten vroeg. Glimlachend reikten we hen dan hun systeemkaarten weer aan.
'We spelen uw systeem, mevrouw.'
Soms viel er alleen een verbaasde stilte, soms werd er gelachen (heel soms was er boosheid, dan haalden we toch maar onze eigen systeemkaarten tevoorschijn want het moet wel leuk blijven).

Natuurlijk keken we uitgebreid op hun systeemkaart tijdens bieden en spelen. Je mag dan wel niet op je eigen kaart kijken maar wél op die van de tegenpartij!
Vaste grap: partner bood iets, priemende blik van mij naar een tegenstander: 'Wat betekent dat?'
Ook testten we automatismen: Ik bood iets conventioneels en dat alerteerde partner dan luid.
'Wat betekent....', begon een tegenstander dan om vervolgens mee te lachen als hij onze brede grijns zag: 'Dat weet u beter dan ik...'
Geen punt mee gescoord, wel veel gelachen.

2 Systeem WZU.
Een uitermate succesvol systeem waarmee we tijdenlang allerlei toernooien onveilig maakten. Met grote letters stond bovenaan de systeemkaart de naam van ons systeem. Vaak gebeurde er helemaal niets, maar regelmatig vonden we een slachtoffer.

'WZU, wat betekent dat?
'
'Wat zegt u?' vroeg een van ons dan welwillend.

'WZU, wat betekent dat?'
'Wat zegt u?'
'Ik vroeg wat WZU betekent.' Lichtelijk geërgerd.
'Wat zegt u?
'
Het record was zes keer...
Ook hier natuurlijk wel eerst even kijken of uw tegenstanders er waarschijnlijk wel of juist niet de humor van inzien. Als gezegd: het moet wel leuk blijven…

 

Aanraders

Mist u iets?

Hebt u suggesties om de site nóg beter te maken?

Laat het ons weten middels het contactformulier.

Bridgeles van Ed Hoogenkamp