Home | Barrie en Harrie | Barrie en Harrie (36) Barrie op de sociëteit
Barrie en Harrie (36) Barrie op de sociëteit
dinsdag 17 januari 2012 07:00

Barrie en Harrie

Elke woensdagmiddag gaat Opa bridgen op de sociëteit. Vandaag mogen Barrie en Harrie voor het eerst mee.´Zijn ze heel goed, Opa?´, vraagt Barrie.

´Ze kunnen allemaal kaarten, jongen, het zijn stuk voor stuk ervaren robberspelers. Daar kun je nog wel wat van leren.´
´Sommigen spelen volgens Opa nog sneller dan jij, Barrie´, zegt Harrie.
Opa grijnst naar Barrie. ´Je kunt nog meer leren dan ik dacht.´
In de speelzaal van de sociëteit staan drie zware eikenhouten tafels met lederen fauteuils eromheen. Vlak boven elke tafel hangt een lamp. Het ruikt naar sigaren. Het geheel ademt historie en bridge.
Onwillekeurig fluisteren de broers.
´Goh, dit is even wat anders dan bridgen in de schoolkantine, Harrie´, zegt Barrie.
Opa begroet zijn tafelgenoten en stelt zijn kleinzoons voor.
´Dit zijn Barrie en Harrie. Ze bridgen nu al een tijdje en wilden graag een keer komen kijken hoe wij oude bokken het spelletje spelen. Ik hoop dat jullie geen bezwaar hebben.´
Dat heeft niemand en de eerste robber begint. Het bieden en spelen gaat vlot en tot stomme verbazing van de jongens worden deelscores geregeld ´ingepakt´.
De leider laat zijn kaarten zien en iedereen houdt ermee op.
Opa legt uit dat het vaak zo gaat in robberpartijen. Een paar heeft nog weinig punten nodig om eem manche - die bij robberbridge in stapjes gehaald kan worden - te halen en biedt laag met veel punten samen. Het contract zit er ruimschoots in en niemand wil zijn tijd verspillen een het halen van een paar overslagen.
´Een beetje als viertallen´, zegt Barrie. Opa knikt.
Een ober komt Opa´s partner iets in het oor fluisteren.
Die staat op en zegt: ´Heren, wilt u mij even excuseren, ik ben over een half uurtje terug.´
Opa kijkt om. ´Jongens, het lijkt erop dat ik een invaller nodig heb. Vrijwilligers?´
´Ja Opa, natuurlijk!´, roept Barrie enthousiast.
Harrie kijkt Opa even aan en knikt glimlachend.
´Oké, Barrie, neem plaats.´
Het eerste gevolg hiervan is dat de sociëteit kennis maakt met ´bieden met Barrie´.

O/Allen A 8 5 4 3 
  A V 5 2
 A 4
 H 3
 2windroos H 9
 8 6 4 H 10 9 3
 B 10 9 5 3 H V 8 6
 10 9 8 6 V 7 5
  V B 10 7 6 
 B 7
 7 2
 A B 4 2

WestNoordOostZuid
 Opa Barrie
--11
pas3pas3
pas4pas5
pas6paspas
pas   

Na 3, sterk met schoppensteun, geeft Barrie, met veel zelfbeheersing, een minimale hand aan. Na de controlebieding van Opa geeft Barrie met 5 een mooi minimum (Barrie vind elk minimum een mooi minimum, eigenlijk een maximum) zonder controles in de rode kleuren aan.
Barrie maakt na de uitkomst van B een gebaar alsof hij zijn kaarten op wil bergen. ´Ik maak geen overslagen´, zegt hij lachend. Alleen Opa en Harrie lachen mee.

Barrie neemt de eerste slag met A en speelt na enig nadenken A, gevolgd door H en een kleine klaveren naar de boer. Op A gooit hij vervolgens een ruitenverliezer in de dummy weg. Dan troeft hij een ruiten en speelt schoppen. Oost komt aan slag met H en heeft alleen nog rode kaarten over. Hij stelt vast dat elk naspel een slag kost. Harten is in de vork en als hij ruiten in de dubbele renonce speelt, gooit Barrie in zijn hand een harten weg en troeft op tafel.
Oost zucht diep en pakt dan zijn kaarten in. Barrie mompelt: ´Dat zei ik toch...inpakken.´
Opa´s partner komt terug en wordt warm verwelkomd door oost en west.

 

 

Aanraders

Doe zelf mee!
Stuur ons uw verhalen
Heeft u een leuk verhaal
in uw clubblad?
Stuur het ons!
Bridgeles van Ed Hoogenkamp